Növeli a NATO a katonai jelenlétet a Balti-tengeren
Mark Rutte NATO-főtitkár pénteken közölte, hogy a szövetség fokozza a katonai jelenlétet a Balti-tenger térségében, miután Finnország a héten lefoglalt egy olajszállító tartályhajót, amely a gyanú szerint megrongálta a tenger alatti áram- és internetkábeleket.
A finn és az EU-s tisztviselők szerint az Eagle S nevű hajó Oroszország úgynevezett „árnyékflottájához” tartozik, jelentette a Newsweek. A nyilvánosan elérhető hajókövető adatok szerint karácsony napján fennakadások voltak az áram- és adatkapcsolatokban Finnország és Észtország között a Finn-öbölben, az Eagle S pedig pont ugyanakkor haladt át a térségben, és akár öt tenger alatti kábelt is megrongálhatott. Nem ez az első eset, hogy a Balti-tengeren kábeleket szakítanak hajók, így NATO erős jelenlétet tart fenn a régióban.

Mark Rutte, a NATO főtitkára 2023-ban. Kiemelt kép: depositphotos.com
Az ilyen kábelek létfontosságúak mivel a világ adatainak mintegy 99 százaléka ezeken keresztül fut. A finn parti őrség csütörtökön feltartóztatta az Eagle S-t, és finn vizekre kísérte. A hatóságok úgy vélik, hogy a hajó az orosz árnyékflotta része, amely különböző országokban bejegyzett hajókból áll, és arra használják, hogy titokban olajat szállítsanak orosz kikötőkből a szankciók megkerülése érdekében. Pénteki üzenetében Rutte azt mondta, hogy „a NATO fokozni fogja katonai jelenlétét a Balti-tengeren”.
Robin Lardot, a finn nemzeti nyomozóiroda igazgatója a tenger alatti kábelkárok bejelentése után azt mondta, hogy súlyos szabotázs ügyében nyomoznak, illetve értesüléseik szerint a vizsgálat alatt álló hajó egyik horgonya okozta a kárt. Csütörtökön Rutte a közösségi médiában úgy fogalmazott, hogy „a NATO szolidáris a szövetségesekkel, és elítéli a kritikus infrastruktúrát ért támadásokat”, hozzátéve, hogy a szövetség figyelemmel kíséri az észt és a finn vizsgálatokat, és készen áll a további segítségnyújtásra.
A finn hatóságok nem jelezték, hogy mikor fejeződnek be a vizsgálatok, de a zavarok valószínűleg még inkább ráirányítják a figyelmet az ilyen infrastruktúra sebezhetőségére.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni